A-Z Seniorenservice - Rejestracja działalności gospodarczej

Rejestracja działalności gospodarczej

 

Rejestracja działalności gospodarczej

Rejestrowanie działalności w Polsce

Opiekunki /Opiekunowie, którzy chcą wyjechać do pracy w Niemczech muszą posiadać własną działalność gospodarczą. Załatwienie formalności odbywa się na zasadzie „jednego okienka”. We właściwym urzędzie miasta lub gminy należy pobrać i wypełnić wniosek o wpis, resztę formalności załatwią za nas urzędnicy. Rejestracja firmy jest bezpłatna. Kod PKD potrzebny do wniosku to – 88.10 Z - pomoc społeczna bez zakwaterowania dla osób niepełnosprawnych i osób w podeszłym wieku , 85.32 C - pomoc społeczna pozostała. Składka ZUS dla nowych firm wynosi ok. 500 zł miesięcznie. Emeryci i renciści opłacają tylko składkę zdrowotną . Rolnicy i osoby ubezpieczone w KRUS rejestrując działalność gospodarczą mogą kontynuować ubezpieczenie w tej instytucji.

 

Rejestrowanie działalności w Niemczech

Niemiecka Gewerbe jest alternatywą dla polskiej działalności gospodarczej. Aby dokonać jej rejestracji potrzebne będzie posiadanie zameldowania (trzeba pamiętać o tym, że nasze nazwisko musi widnieć na skrzynce pocztowej w miejscu zameldowania). Wniosek o zarejestrowanie Gewerbe składa się w Rathaus (Stadtverwaltungsamt). Jednorazowy koszt założenia działalności niemieckiej to 20 euro. We wniosku określamy profil działalności np. Haushalterin albo Betreuung von Alterenmenschen. W  Niemczech istnieje również obowiązek posiadania ubezpieczenia zdrowotnego – Krankenversicherung. Przez pierwsze dwa lata działalności mamy status „małego przedsiębiorcy”, dlatego rozliczmy się raz w roku. Kwota wolna od podatku wynosi 8.500 euro rocznie.
Alternatywnie mozna zalozyc Gewerbe w biurze prowadzacym takie uslugi. W tym przypadku mamy tylko zameldowana firme w Niemczech a adres zamieszkania dalej jest w Polsce. W tym przypadku niemieckie ubezpieczenie zdrowotne nie jest konieczne, mozna ubezpieczyc sie w Polsce.( ubezpieczenie na prace za granica)*

 

*pomagamy w nawiązaniu kontaktu z firma zakładającą i prowadzącą niemiecką gewerbe
 

UWAGA!

Powyższe informacje mają charakter poglądowy i nie mogą stanowić podstawy do wnoszenia jakichkolwiek roszczeń.